24. 06. 2021
Pojištění jízdního kola proti krádeži? Vyplatí se to!

Pojištění jízdního kola proti krádeži? Vyplatí se to!

Léto v běhu a milovníci cyklistiky vyrážejí stále častěji na své kratší či delší výlety. Bohužel nárůst cyklománie v dnešní době provází zvýšený zájem zlodějů a pouličních chmatáků. Pojištění kola je zde pak proto, aby cyklistická sezóna pro majitele kola neskončila dřív, než pořádně začala. Ročně se ukradne více než 8 000 kol. Toto alarmující číslo již dává podnět k zamyšlení, zda si kolo pojistit nebo riskovat. Základní možnost pojištění kola skýtá pojištění domácnosti. K němu lze sjednat nástavbové individuální připojištění kola a asistenční službu.

Pojištění kola jako součást běžného pojištění domácnosti

Tento typ je levnější, má ale jeden háček. Vztahuje se pouze na případy odcizení kola doma. Zahrnuje i nebytové prostory, jako je garáž, sklep nebo lodžie či terasa, které jsou formálně spojeny
s bytovou jednotkou. V případě krádeže například ve sklepě je důležité si pohlídat výši pojistného plnění. Příklad: V případě pojištění domácnosti na 200 000 Kč s limitem na krádež ze sklepní kóje na 10 % z hodnoty domácnosti dostane poškozený od pojišťovny 20 tisíc. Bude to stačit?

Na trhu jsou však i takové pojištění domácnosti, které kryjí i krádež za zdmi domácnosti, například
u restaurace, pošty či u supermarketu nebo na ulici. Mezi ně patří například. Například Pojišťovna Kooperativa nabízí takovéto krytí v rámci Pojištění sportovní výbavy FIT.

Asistence pro cyklisty

Speciálním typem pojištění kola je tzv. Služba asistence pro cyklisty, jakou nabízí například Uniqa pojišťovna v rámci produktu Cyklo Care, a která je atraktivní pro cyklistické nadšence. Služba zabezpečí příjezd servisního týmu, který přijede na místo, kde kolo, elektrokolo nebo koloběžka vypoví službu. Tam zajistí nutnou opravu až do výše 5.000 Kč, uschování kola do doby, než lze kolo opravit a pokud problém nejde vyřešit na místě, zajistí váš odvoz i s Vaším kolem z místa nehody a to až do 50 km od místa poruchy.

Co je důležité pro řádné pojistné plnění

Ohlášení na policii.

Krádež kola musí být vždy včas ohlášená na policii. Ideálně ihned po zjištění krádeže, ale nejpozději však do 15 dní.

Překonání překážek

Pojištění kola, ať bude jakékoliv, má podmínky plnění. Hlavní z nich je zloději dát do cesty překážku. Co je překážka, je popsané ve smluvních podmínkách každé pojišťovny v části Zabezpečení. Může jít o zámek o průměru minimálně 6 milimetrů nebo bezpečnostní lanko. Pojištění kola platí jen pro zabezpečené kolo. Kolo musí být dále prokazatelně připevněné k pevnému objektu – například stojanu či zábradlí. Doporučuje se i zamknuté kolo vždy vyfotit na mobil. Při ztrátě kola na automobilu auto musí stát na hlídaném parkovišti, za plotem v kempu apod.

V dnešní době asi nelze spoléhat na to, že policie kolo najde a váš milovaný dopravní prostředek vrátí. Statisticky se až 90 % ukradených kol majiteli už nikdy nevrátí. Nejvíce lákají dražší sportovní kola v hodnotě několika desítek tisíc. Ztratí se ale i kolo levnější, jde totiž hlavně o příležitost se snadno obohatit. Zámky ani řetězy se jako 100% ochrana kola neosvědčily. Tak ať aspoň pojišťovna nahradí škodu, ať se to stane kdekoliv.

Co je dobrá prevence

Kromě maximálního zabezpečení Vašeho kola je dobré kolo si nechat forenzní formou očipovat (UV ochranné značky, mikrotečky či mikročipy) a zaregistrovat. Možností je více, ať už prostřednictvím registru Městské či státní policie ve Vašem městě či obci, případně jako služby soukromých firem v ČR. Až pak zloděj bude chtít přeprodat kradené kolo, obchodník si číslo najde. V daném registru se okamžitě objeví právoplatný majitel. Čipování a registrace kol není náhradou za pojištění kola, ale je to první krok, jak zloděje demotivovat ke krádeži. Pokud však chcete hrát na jistotu, bez dobrého pojištění se neobejdete.

Chvilku, pracujeme na tom ...

Online sjednání pojistky